PETRA SOUKUPOVÁ – KLUB DIVNÝCH DĚTÍ

Úžasná knížka pro děti, která potěší hlavně dospělé.

DĚJ: Mile je deset, je moc hezká, miluje zvířata a nejraději jenom tak leží v trávě a je ve svém světě.
Petrovi je taky deset, špatně spí, budí ho noční můry a rád a hezky kreslí.
Katka je v pubertě, má ráda sladkosti, takže je trochu při těle a nejraději si čte.
Franta se špatně pohybuje a musí chodit o berlích. Rád provokuje ty, co mu otravují život a baví se natáčením videí, která umí šikovně sestříhat a zveřejňovat.
Tyhle trochu zvláštní děti se během několika jarních dnů začnou vídat a vznikne upřímné přátelství, ve kterém se nevědomky vzájemně podporují. Protože má každý svoje trápení, mají pochopení pro sebe navzájem. Když se jim Petr svěří, že se mu strašně moc nechce jet na školu v přírodě, protože se v třídním kolektivu cítí nesvůj a bojí se toho, že bude v noci vykřikovat ze spaní a bát se, vymyslí parta plán, jak ho téhle nepříjemnosti ušetřit. Všichni se těsně před plánovaným odjezdem seberou a stráví dva dny v chatové osadě daleko od domova. Rodičům nechají doma vzkaz, aby se o ně nebáli a až se vrátí, nebude už Petr muset někam jezdit. Petra převlečou za holku, rozdělí se do dvou skupin a vyrazí.

Pokračovat ve čtení „PETRA SOUKUPOVÁ – KLUB DIVNÝCH DĚTÍ“

BIANCA BELLOVÁ – MONA

Držitelka ocenění Magnesia litera za knihu Jezero nehodlá opustit téma úpadku a lidského zmaru.

DĚJ: Mona pracuje jako zdravotní sestra v blíže neurčené blízké budoucnosti v opět blíže neurčené, zřejmě východní zemi. Po těžkém dětství, kdy přišla o rodiče a pak vyrůstala v internátě s vězeňskými móresy, žije poměrně důstojně. Má oproti místním zvykům hodného manžela, její syn může studovat, má smysluplnou placenou práci. To není úplně běžné. Je tady sice malé procento lidí, které se má nepoměrně líp, ale kdo by na tohle myslel, když je válka a sám může vést relativně normální život. Pokračovat ve čtení „BIANCA BELLOVÁ – MONA“