ALENA MORNŠTAJNOVÁ – TICHÉ ROKY

Tak už i já jsem se dostala k nejnovějšímu dílu jedné z našich nejčtenějších spisovatelek.

DĚJ: Bohdana se narodila v minulém režimu, teď je dospělá. Maminka zemřela, když byla malá, vychovala jí tatínkova druhá žena Běla. Společně bydlí v domě na malém městě.  Bohdana je introvertní a citlivá. S otcem si k sobě nikdy nenašli cestu, zatímco Běla je pro ní tou nejlepší přítelkyní, jakou může dítě bez maminky mít. Jednou v domě něco hledá a narazí na fotky lidí, které nezná. Protože otec by se o tom s ní bavit nechtěl, začne sama zjišťovat, jestli je on její jedinou skutečnou rodinou.
Svatopluk vyrostl v chudé rodině a stal se oddaným komunistou. Zamiloval se do hezké klavíristky a měl s ní dceru. Rodina pro něj byla vším, ale jednoho dne se jeho láska k ženě a dceři střetává s politickým přesvědčením. Bude se muset rozhodnout, jestli zneužije svou pravomoc nebo zradí ty, na kterých mu nejvíc záleží. V každém případě bude muset hodně obětovat. Když pak ne vlastní vinou přijde o všechno, co mu zbylo, pokusí se začít znovu. Ale štěstí, které prožil, se nic nedokáže vyrovnat. Dává to za vinu svému okolí a ubližuje těm, kteří ho potřebují. Bude trvat hodně tichých let, než se všichni sejdou na stejné vlně porozumění a odpuštění.

DOJMY: K dokonalosti něco chybí. Některé formulace jsou trochu legrační a střídání rychlého a pomalého ubíhání děje působí trochu neobratně. I pointy nejspíš odhadnete. Je to příjemní čtení, netíží, působí povědomě. Ale marně přemýšlím nad tím, co přináší. Slepá mapa byla poetická. Hana hluboká. Hotýlek už slabší, ale byl první a byl celkem zábavný. Tiché roky jsou pro mě jenom důstojným pokračováním jedné povedené kariéry. Tak snad se ještě rozhoří.
V té záplavě nijakých titulů DOPORUČUJU!

PETRA SOUKUPOVÁ – KLUB DIVNÝCH DĚTÍ

Úžasná knížka pro děti, která potěší hlavně dospělé.

DĚJ: Mile je deset, je moc hezká, miluje zvířata a nejraději jenom tak leží v trávě a je ve svém světě.
Petrovi je taky deset, špatně spí, budí ho noční můry a rád a hezky kreslí.
Katka je v pubertě, má ráda sladkosti, takže je trochu při těle a nejraději si čte.
Franta se špatně pohybuje a musí chodit o berlích. Rád provokuje ty, co mu otravují život a baví se natáčením videí, která umí šikovně sestříhat a zveřejňovat.
Tyhle trochu zvláštní děti se během několika jarních dnů začnou vídat a vznikne upřímné přátelství, ve kterém se nevědomky vzájemně podporují. Protože má každý svoje trápení, mají pochopení pro sebe navzájem. Když se jim Petr svěří, že se mu strašně moc nechce jet na školu v přírodě, protože se v třídním kolektivu cítí nesvůj a bojí se toho, že bude v noci vykřikovat ze spaní a bát se, vymyslí parta plán, jak ho téhle nepříjemnosti ušetřit. Všichni se těsně před plánovaným odjezdem seberou a stráví dva dny v chatové osadě daleko od domova. Rodičům nechají doma vzkaz, aby se o ně nebáli a až se vrátí, nebude už Petr muset nikam jezdit. Petra převlečou za holku, rozdělí se do dvou skupin a vyrazí.

Pokračovat ve čtení „PETRA SOUKUPOVÁ – KLUB DIVNÝCH DĚTÍ“