KEN KESEY – VYHOĎME HO Z KOLA VEN

Právě teď je čas na věci, které odkládáme na to… až bude někdy čas.

DĚJ: Dlouhodobý pacient psychiatrické léčebny zvaný Náčelník, který deset let předstírá, že je hluchoněmý, popisuje několik týdnů, které zásadně ovlivnil nově příchozí klient. Na klidném oddělení je kolem třiceti pacientů, většina akutních, u nichž se očekává možnost vyléčení, a několik chronických, kteří zde v péči zdravotníků dožívají své pošramocené životy. Nový akutní pacient Randle McMurphy se vymyká všem, kteří kdy léčebnou prošli. Kromě lehké neschopnosti zařadit se do společnosti na něm není nic až tak nenormálního. Prožil už dost času v různých nápravných zařízeních a na nucených pracích, a pár týdnů v blázinci nařízených soudem vyhodnotí jako příjemnou změnu. Jeho příchod uchvátí zaměstnance, akutní i leckteré chronické pacienty, včetně Náčelníka. McMurphy hodlá prožít zdejší pobyt jako jednu velkou zábavu, a k tomu potřebuje probudit k životu většinu pacientů. Je hlučný, všetečný, vynalézavý. Je ale taky inteligentní a dobrý. Začátek si užívá, pochvaluje si vydatnou a chutnou stravu, pohodlné spaní a minimální povinnosti. I to málo, co se od pacientů očekává, si hodlá přizpůsobit k pohodlí sebe i dalších pacientů. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je vrchní sestra Ratcheldová. Je to starší svobodná dáma, pro kterou je práce smyslem života. Pořádek na oddělení je jedinou prioritou i za cenu trestání pacientů, a tyto tresty obratně vydává za léčbu. McMurphy je pro ní velkou výzvou. Začíná boj mezi nepružným systémem a svobodným zdravým člověkem.

Pokračovat ve čtení „KEN KESEY – VYHOĎME HO Z KOLA VEN“

MARY TORJUSSEN – BEZE STOPY

Už z anotace můžete tušit, jestli se vám bude líbit nebo ne, protože napsaná je dobře. Mně se líbila moc.

DĚJ: Hannah se vrací ve výborné náladě z jednodenní služební cesty, kde se dozvěděla skvělé zprávy ohledně svojí kariéry. Těší se, že doma oslaví s přítelem Mattem svoje budoucí povýšení. Ale Matt doma není. A už na první pohled je jasné, že nezmizel jenom Matt. Zmizely i všechny věci, které si k Hannah nastěhoval. Jeho oblečení, knížky, televize, nádobí, dokonce i dekorace. Postel je převlečená, všechny důkazy o jeho existenci jsou pryč. Pryč jsou nejspíš i jeho kontakty. Telefonní číslo je nedostupné, profily na sociálních sítích jsou pryč. Hannah je zoufalá. Všechno napovídá tomu, že od ní odešel, aniž by tomu cokoliv nasvědčovalo. Jejich vztah byl až na pár drobností krásný, a v poslední době nedošlo k žádné výrazné roztržce nebo nedorozumění. Svěří se nejlepší kamarádce a ani tu nenapadá, co se tak mohlo stát. Po proplakaném víkendu zavolá Hannah k Mattovi do práce a tam jí oznámí, že už dal před nějakou dobou výpověď. Je to šílené. Patrně to plánoval už dlouho a všechno jí zatajil. Ale Hannah se jen tak nevzdá. Rozhodne se, že za každou cenu zjistí, proč jí takovým způsobem opustil. Nějaké stopy po sobě nechat musel, navíc se začínají dít divné věci. Přichází zprávy z neznámých čísel, v domě jsou známky toho, že tam v její nepřítomnosti někdo chodí. I za cenu, že jde práce stranou se pouští do riskantní cesty za pravdou. Ale dozví se toho možná víc o sobě a o svém nahlížení na svět, než o své ztracené lásce.

DOJMY: Ano, narazíte na pár logických chyb. Proč nekontaktovala policii? Soukromého detektiva? Ve střední části se to trochu vleče, pasáže se dost podobají jedna druhé.
Ale tak dobře se to čte. Je to napínavé a zajímavé. Čím dál složitější. A to se motáme jenom v okruhu pár míst a jenom několika postav.
Závěr je tak povedený, že si určitě zasloužil víc prostoru. Ale možná, že už byla autorka ze své umanuté hrdinky unavená. Ani se nedivím. Bylo to dlouhé hledání. Ale vám uteče bleskurychle.

Jestli jste byli taky tak počuraní z Dívky ve vlaku, Zmizelé a třeba i Té přede mnou a marně hledáte něco podobného, tady to máte. Není to úplná novinka, ale ještě se dá sehnat.

DOPORUČUJU!