J.P. DELANEY – DOKONALÁ MANŽELKA

Po excelentním vztahovém thrilleru Ta přede mnou a kriminálnějším Věř mi, přichází autor s dalším psychologickým románem, tentokrát s tématem umělé inteligence.

DĚJ: Abbie se probudila zmatená a s bolestmi v zařízení, které vypadá jako nemocnice. Poznává svého manžela Tima, který jí pomalu dávkuje, co se s ní stalo. Před pěti lety měla smrtelnou nehodu, ale díky technologiím, kterými se Tim ve své firmě zabývá, se mohla vrátit do života. Abbie se převlékne, upraví a jede se svým manželem domů. Cítí se divně. Na něco si pamatuje, na něco ne, myšlenky se jí podivně honí hlavou. Abbie je totiž robot. Tim vyrobil umělou bytost, které nahrál Abbiinu osobnost. Postupně jí nahrává další vzpomínky, aby se jí vytvořil celistvý pohled na její život. Abbie si zvyká na svou novou existenci, věnuje se autistickému synovi, který byl zatím v péči chůvy a snaží se najít ty zbývající části vzpomínek, které jí chybí. Když najde ve své knihovně schovaný ipod a telefon a v něm několik divných zpráv, napadne jí, že jí některé věci manžel tají ne proto, aby jí zatím nerozrušily, ale proto, aby se je nikdy nedozvěděla. Není možné, že jí někdo zabil? Její minulost je tak komplikovaná, že si mohla ublížit i sama. Manžel se pak mohl pokusit vytvořit dokonalejší verzi ženy, kterou kdysi miloval.

Pokračovat ve čtení „J.P. DELANEY – DOKONALÁ MANŽELKA“

KARL OLSBERG – CHLAPEC V BÍLÉ MÍSTNOSTI

Psychologický sci-fi young adult thriller. Ano, tohle všechno.

DĚJ: Manuel se probudil v úplně prázdné bílé místnosti bez dveří a oken. Ze smyslů mu zbyl jenom zrak a sluch, jeho hlas zní jako počítačová simulace. Je vyděšený a vůbec nic si nepamatuje. Promlouvá k prázdnému prostoru a konečně se mu ozve hlas. Je to hlas počítače Alice. Alice mu nic nedokáže vysvětlit, ale dobře položenými otázkami z ní Manuel dostane, že se nachází ve virtuální realitě. Stěny místnosti jsou dotykové monitory, jeho tělo není fyzické. Všechno to vypadá jako děsivý experiment. Protože má téměř neomezený přístup na internet, začíná pátrat po tom, kým by mohl být, a co se mohlo stát. Pomocí internetového vyhledávače a sociálních sítí kontaktuje toho, kdo za vším stojí. Ten mu vysvětlí, kde je jeho skutečné tělo a že to, co prožívá, je ta nejlepší verze, jaká je v tuhle chvíli možná. Ale Manuel je chytrý a v jeho paměti se objeví pár záblesků, které pomůžou zjistit, jak se věci opravdu mají.

Pokračovat ve čtení „KARL OLSBERG – CHLAPEC V BÍLÉ MÍSTNOSTI“

NEAL SCHUSTERMAN, JARROD SCHUSTERMAN – SUCHO

Knížka, při jejímž čtení budete mít neustále žízeň, a ještě dlouho potom si budete vážit umytých vlasů a vypraného oblečení.

NEAL SCHUSTERMAN, JARROD SCHUSTERMAN – SUCHO

DĚJ: Alyssa žije s rodiči a mladším bratrem Garettem v americkém maloměstě a chodí na střední školu. Už nějakou dobu trvá Bezvodí, tedy situace, kdy se tenčí zásoby vody. Lidé mají vládou přikázáno šetřit vodou – nezalévat trávníky, nenapouštět bazény, nekoupat domácí mazlíčky. Jednoho dne před letními prázdninami přestane téct voda z vodovodu. Všechna balená voda z obchodů je okamžitě pryč. Alyssini rodiče se vydají jako mnoho ostatních hledat nějaké vodní zdroje.
Alyssin soused a spolužák Kelton tyhle starosti nemá. Jeho rodiče se dávno na boj o přežití připravují, takže mají doma obrovské zásoby vody a trvanlivých potravin. Protože je Kelton do Alyssy zamilovaný, chce jí i přes otcův odpor pomoct. Jenomže otec měl pravdu. Jakmile ostatním dáte něco, co oni zoufale potřebují, budou toho chtít víc. Budou chtít tolik, že vám nic nezbyde. Jejich nedobytný dům je nakonec vyrabovaný, a protože se Alyssini rodiče stále nevracejí a Keltonovi rodiče se nemůžou vzpamatovat, vyrážejí s Garettem do jejich bunkru, ukrytého kdesi v lesích. Cestou potkávají další žíznivé bytosti. A dosažením bunkru jejich cesta za vodou nekončí.

DOJMY: Young Adult asi naposled. Teenageři mi začínají být myšlenkově příliš vzdálení a zjednodušení vyprávění pro jejich hlavy mě jenom ruší.
Ale je to výborný námět a děj je napínavý. Na mě teda až moc, mám radši klidnější čtení. Tady už máte vždycky pocit, že už jsme konečně u cíle, a pak se něco zkomplikuje, někdo do toho zasáhne, něco se zase podělá. A na to já nemám moc nervy.

Jak to tak v tomhle žánru bývá, postavy jsou nějak moc chytré, dospělé, vyzrálé. Dospělí jsou nezodpovědní a můžou za všechny současné problémy. Ale předpokládám, že takový scénář se bude omladině líbit.

Jako poselství pro mladou nešetrnou generaci je to výborné. Ale jak to tak chodí, tak ti, co by to potřebovali, tuhle knížku spíš minou.

DOPORUČUJU!