HAN KANG – VEGETARIÁNKA

Knížka, která získala řadu ocenění. Hm…

DĚJ: Jonghje je typickou ženou jihokorejské střední třídy. Pracuje, stará se o domácnost a víceméně se podvoluje svému manželovi. Ten si jí vzal z pragmatických důvodů. Nebyla ani nejkrásnější, ani nejchytřejší, ani nejzajímavější, vyhovovala mu právě tím, jak byla obyčejná.
Po jednom ošklivém, krvelačném snu přestane jíst Jonghje maso. Manžel ani její nejbližší rodina to nemíní pochopit a především respektovat. Na jedné rodinné sešlosti jí dokonce otec násilím donutí kus masa sníst. Přede všemi přítomnými vytáhne Jonghje nůž a podřeže si žíly. Zachrání jí bratr její sestry, který okamžitě zareaguje, poskytne jí první pomoc a odveze jí do nemocnice.
V druhé části knihy sledujeme právě jeho vývoj. Toho tragického dne si uvědomí, že je do Jonghje zamilovaný. Ta se po návratu z nemocnice rozvede a začne žít sama. Naděje na změnu narazí znovu na nepochopení okolí a příliš tvrdý vnitřní boj. Který končí třetí částí.

DOJMY: Vegetariánství jako prostředek hledání sebe sama a vymezení se vůči odosobněné společnosti? Proč ne.
První část se dala vydržet jenom proto, že knížku napsala žena. Tak opovržlivé, věcné nazírání na ženy jsem už dlouho neviděla. Proč se někdo žení, když ke svému protějšku nic necítí, když mu vyhovuje vlastně jenom tehdy, když se nijak neprojevuje? Když se mu ani fyzicky nelíbí? Hanba.
Druhou částí příběh rozkvete, a to nejenom květinovými fantaziemi nového hlavního hrdiny. Vidíme úplně jiný pohled na stejnou ženu. Na zajímavou, hloubavou, přitažlivou Jonghje. Je fascinující, jakou sílu má cit dobrého člověka, a jak trapně vedle ně působí sobecký manžel bez charismatu.
Ve třetí části dochází k nepříjemného rozkladu všech postav, který nechci prozrazovat. Ale mám pocit, že bez tolerování jemných odchylek ostatních, se nám nebude žít příjemně v žádném systému. Ti, kdo chtějí obyčejnost bez přemýšlení, rušení, si mají někam zalézt a nezavírat do izolace ty, kteří chtějí žít svobodněji.
Až na druhou část se mi to vlastně vůbec nelíbilo. Čte se překvapivě dobře. Ale nevlídnost, syrovost a sobeckost prosakuje skrz. Ošívám se. A to nesnáším a už to bylo na dlouho naposled, tentokrát doopravdy!

NEDOPORUČUJU. A trochu DOPORUČUJU… S produkty od Odeonu je to hrozný!

DELPHINE DE VIGAN – VDĚK

Miluju vlčí máky. A miluju tuhle autorku. I když mi tahle knížka trochu utíkala mezi prsty.

DĚJ: Michele Seldonová pracovala jako redaktorka. Dnes žije v domově seniorů. Ztráta soběstačnosti se u ní projevuje pozvolna, takže není schopná nebo možná připravená přijmout, že potřebuje pomoc. A že to, co jí zatím nedělá problémy, je potřeba udržovat a trénovat. Třeba paměť a řeč.
Když sama pocítí, že se její dny nachylují, pocítí potřebu dotáhnout do konce jednu věc, kterou vždycky chtěla udělat. Pokračovat ve čtení „DELPHINE DE VIGAN – VDĚK“

GABRIEL TALLENT – ABSOLUTNÍ MILÁČEK

Tak tohle je ten slíbený pohled do mysli dalšího současného šílence.

DĚJ: Čtrnáctiletá Julie – Turtle žije sama se svým otcem v rozpadajícím se venkovském domě. Matka zemřela, když byla hodně malá. Otec posílá Turtle do školy, kde příliš neexceluje, ale tím asi tak končí všechno, co by mohlo být pro dnešní čtrnáctiletou dívku normální. Spí na dekách na zemi, moc se nemyje, otec jí místo gramatiky učí zacházet se zbraněmi. Pokračovat ve čtení „GABRIEL TALLENT – ABSOLUTNÍ MILÁČEK“

CAROLINE MITCHELL – NĚMÝ SVĚDEK

Záchranou pro zážitek ze čtení pro mě v poslední době představují psychothrillery a detektivky.

DĚJ: Emma vede hezký život. Má milujícího manžela, vytouženého syna a obchod se svatebními šaty. Všechno by bylo skvělé, kdyby se její manžel Alex netoužil přestěhovat z jejich venkovského domu. Noví majitelé by totiž mohli na jejich pozemku najít tělo muže, kterého Emma před lety zabila a zakopala právě tam. Když Alex dostane výhodnou pracovní nabídku ve velkoměstě, nemůže se už Emma stěhování dál bránit. Pokračovat ve čtení „CAROLINE MITCHELL – NĚMÝ SVĚDEK“

VICTOR METHOS – OBHÁJCE

Detektivka na jeden večer. Pobaví.

DĚJ: Brigham Theodore právě dostudoval a splnil všechny podmínky, aby se stal advokátem. Ale v Salt Lake City je právníků dost a právníků bez praxe ještě víc. Po pár neúspěšných pohovorech to vypadá, že si Brigham bude muset na svůj plesnivý podnájem vydělávat dál jako uklízeč na základní škole. Ze setrvačnosti zkusí ještě jednu firmu a jejímu majiteli, zvláštnímu chlapíkovi s ruským přízvukem Tommymu, okamžitě padne do oka. Pokračovat ve čtení „VICTOR METHOS – OBHÁJCE“